dla rodziców

Adaptacja

Wrzesień to czas przyjścia nowych dzieci do żłobka

jak również powrotu maluchów po przerwie wakacyjnej. Pierwsze dni dziecka w żłobku to często trudny czas dla niego jak i rodziców. Dziecko przyzwyczajone do stałej obecności mamy musi odnaleźć się w nowym środowisku. Rodzic powinien dokładnie przemyśleć czy maluszek jest gotowy na rozłąkę. Najważniejszym aspektem pomyślnego przejścia adaptacji jest pewność podjęcia właściwej decyzji, zaufanie do placówki i opiekunów. Istotne jest także słuchanie porad i współpraca między personelem a rodzicami. Aby ułatwić dziecku adaptację do żłobka należy odpowiednio go przygotować.

Ulubiona zabawka

W pierwszych tygodniach można pozwolić maluszkowi na zabieranie jego ulubionej zabawki i pozostawienie jej w szafce. Zwiększa to poczucie bezpieczeństwa u dziecka.

Płacz dziecka

W pierwszych dniach pobytu w żłobku większości dzieciom towarzyszy płacz. Jest to jego naturalna reakcja na zmianę środowiska. Maluszek, zwłaszcza, gdy nie potrafi jeszcze mówić, ma prawo płakać. W ten sposób komunikuje się z nami. Płaczem opowiada o swoich potrzebach, pozbywa się nadmiaru nagromadzonych emocji. Należy wtedy przytulić dziecko i po prostu pozwolić mu płakać.

W pierwszych dniach pobyt dziecka powienien być krótki

Maluszek stopniowo przyzwyczaja się do rozłąki z rodzicami. Poznaje nowe „ciocie”, kolegów z grupy i otoczenie. Najlepiej przyprowadzać dziecko na 1-2 godziny i sukcesywnie wydłużać czas pobytu. Dobrze przyprowadzić dziecko na czas zabawy w żłobku. Dziecko powinno być wyspane i najedzone. Później należy przyzwyczajać dziecko do rytmu dnia w placówce. Dobrze jest kłaść dziecko wcześniej spać, gdyż dziecko nieprzyzwyczajone do wcześniejszego wstawania może być po prostu zmęczone, a przez to rozdrażnione i płaczliwe. Należy zadbać o wieczorne rytuały takie jak: kolacja o stałej porze, codzienna kąpiel, czytanie przed snem i przytulanie. Wszystkie te czynności wpływają pozytywnie na poczucie bezpieczeństwa i ułatwią pójście do żłobka.

W pierwszych dniach pobytu w żłobku dziecko zazwyczaj odmawia spożywania posiłków

Jest to stan normalny spowodowany nadmiarem bodźców, emocji i zmianą środowiska. Dobrze jest przyzwyczajać dziecko w domu do spożywania posiłków przy wspólnym stole, gdyż w żłobku będzie siedziało przy jednym stoliku z innymi dziećmi. Należy uczyć dziecko samodzielnego jedzenia, posługiwania się łyżką i picia z kubeczka.

Pożegnanie z dzieckiem zawsze jest bardzo trudne dlatego ważne jest, aby trwało jak najkrócej

Prawie zawsze towarzyszy mu płacz i kurczowe trzymanie się rodzica. Jest to normalna reakcja dziecka na rozłąkę. Przedłużanie przytulania, całowania powoduje, że dziecko jeszcze bardziej koncentruje się na swoich emocjach i płaczu. Często po zamknięciu drzwi dziecko zapomina o sytuacji i zaczyna się bawić. Większość dzieci dużo lepiej sobie radzi z rozstaniem, gdy są odprowadzane przez tatusiów, dlatego dobrze jest częściej ich angażować. Ponadto gdy maluszek wszedł już na salę i pożegnało się z rodzicem, ważne jest by nie stać w drzwiach lub w oknach i nie zaglądać ponownie na salę. Powoduje to rozdrażnienie i podtrzymanie emocji żalu i rozpaczy.

dla dziecka

Wyprawka

Akcesoria potrzebne dziecku podczas pobytu w żłobku:

  • Ubrania na zmianę kilka sztuk (koszulki, spodenki, skarpetki)
  • Piżamka
  • Buciki na zmianę
  • Smoczek podpisany z przywieszką
  • Butelka -podpisana ( grupa najmłodsza )
  • Chusteczki jednorazowe – suche – raz w miesiącu
  • Chusteczki jednorazowe – mokre – raz w miesiącu
  • Pampersy 
  • Śliniak
  • Rękawiczki lateksowe – 100 szt. rozmiar ,,M”- raz w roku.
  • Zaświadczenie od lekarza pierwszego kontaktu o braku przeciwwskazań uczęszczania do żłobka.
Scroll to Top
Skip to content